Tüm Deniz Balıklarının Özellikleri Resimleri

Aşağa gitmek

Tüm Deniz Balıklarının Özellikleri Resimleri

Mesaj tarafından Mur@t Bir Paz Mart 16, 2008 1:49 pm

Tüm Deniz Balıklarının Özellikleri Resimleri


http://www.denizce.com/images/dbalik/akya.jpg

AKYA
Lichia amia,Gabelsmakrele,Liche n‚-b‚

Kuzu, Çıplak, Leka ve İskender Balığı olarak da anılır. Genelde 50 - 100 cm, en çok 180 cm. ve 60 kg. ağırlıkta olabilir. Yumuşakçalar, kabuklular ve küçük balıklarla beslenerek dipte kıyılara yakın küçük sürüler halinde dolaşır. Canavar balıklardandır, çevresindeki balıkları yok edercesine yer. Geçmişte çok avlanılması nedeniyle neslinin tükenme tehlikesi vardır. Korunması gerekir.

.................................................. .............

http://www.denizce.com/images/dbalik/aybaligi.jpg


AY BALIĞI
Mola Mola,Mondfisch,Poisson-lune

Pervane Balığı da denir. Okyanuslar ve Akdeniz'in açıklarında uzun göçler yapmadan, bazen derinlerde, bazen de su yüzeyinde yan yatarak dolaşır. İyi yüzemeyen, hareketsiz bir balıktır. Deniz anaları, Ahtapot, Mürekkep Balığı ve diğer balıklarla beslenir. 2,5 - 3 m. boydan 1.500 kg. ağırlığa erişip 20 - 25 yıl yaşayabilir. Bahardan yaz sonlarına kadar 300 milyona varan yumurta döker. Bu yumurtaların çoğu diğer balıklara yem olur. Eti lezzetsiz ve fena kokulu olduğu için insan besini yönü ve ekonomik değeri yoktur.

.................................................. ........

http://www.denizce.com/images/dbalik/bakalyar.jpg

BAKALYARO


Merlangius Merlangos,Blauer wittling,Merlan bleu
Mezgit ve Gelincikle aynı türdendir. Karadeniz'de yaygın, Ege'de az bulunur. Genelde 15 - 20, en çok 45 - 50 cm. boyunda olur. Sahillerin 3 -4 m'ye kadar derinliklerindeki sığların kumlu, çakıllı ve yosunlu diplerinde fazla göçler yapmadan yaşar. Balık yumurtaları, küçük balıklar ve karides gibi canlılarla beslenir. Üremelerini Şubat - Mayıs arasında sahillere yakında yapar. Mezgitle eş, beyaz ve lezzetli etiyle ekonomik değeri yüksektir.

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/barbunya.jpg

Mullus Barbatus,
Meerbarbe,Rouget-Barbe De Vase

Sıcak ve ılık denizlerin kumlu, çamurlu sahillerinde 300 m'ye varan derinliklerinde sürüler halinde yaşar. Ortalama 12 - 15 cm'den en çok 40 cm. büyür. Suyun ısı şartlarında derinlerden sahile mevsimsel göçler yapar. 10 yıl yaşayabilir. Nisan - Haziran arası 15.000 - 100.000 yumurta döker. Etinin lezzeti ve bol avlanılmasıyla ekonomik değeri yüksektir.

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/berber.jpg

BERBER BALIĞI

Anthias Anthias,Fahnenbarsch,Barbier-Hirondelle
Hani ailesinden bir balıktır. Sıcak ve ılıman denizlerin kayalık, çakıl ve bazen çamurlu "bölgelerinde; 50 - 300 m. derinliklerde yaşayan" Berber Balığı, 25 cm. uzunluğa erişebilir. Az bulunduğu için fazla ekonomik değeri yoktur. Denizlere renk güzelliği verir. Üremeleri diğer Hani cinsi balıklar gibidir.

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/berlam.jpg

BERLAM
Merluccius Merluccius,Hechtdorsch,Merlu Commune

Ilık denizlerin orta sularında yaşar. Ege, Marmara ve Akdeniz'de yaygın, Karadeniz'de seyrek bulunur. Gündüzleri 80 - 300 m'ye varan derin sularda, gezinip geceleri avlanmak için kıyılara ve yüzeye yaklaşır. Kolyoz, Çaça, Hamsi ve benzeri küçük balıklarla beslenir. En çok 80 - 100 cm. boy ve 10 kg. ağırlığa erişebilir. Mayıstan Ağustosa kadar sahillere yakında üremelerini yapar. Etinin lezzet ve kalitesi Mezgitle eştir. Taze olarak her mevsimde yendiği için ekonomik değeri yüksektir.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/camgozkopek.jpg

CAMGÖZ KÖPEKBALIĞI
Galeorhinus Galeus,Dornhai,Requin-hƒ

Sıcak ve ılık denizlerin 100 m'nin altındaki serin sularda tek başına yaşayan, boyları 4 - 5 m'den 10 - 15 m'ye ulaşan, omurgasızlar (Mürekkep Balığı, Ahtapot, medusalar) ve sürü halindeki küçük balıkları yiyerek beslenen bir Köpekbalığı türüdür. Sıcak yaz günlerinde ağır hareketlerle su yüzeyinde yüzer. Rahatsız edilmezse saldırgan değildir. Açıkdenizlerde erkek tarafından döllenen dişiler 8 - 14 arası canlı yavru doğurur. Başka ülkelerde yenilmesine rağmen, yakalananları ülkemizde balık unu üretiminde kullanılır.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/caca.jpg

ÇAÇA
Sprattus Sprattus,Sprotte,Sprat

Sardalya - Tirsi ailesindendir. Boyu 6 - 8 cm, Karadenizin batısında 13 - 15 cm. olanlarına rastlanır. Besinleri planktonlar ve balık yavrularıdır. Sürüler halinde yaşar. Mayıs - Haziran arasında üreme yapar. Eti fazla lezzetli değildir. Bu nedenle özel avcılığı yapılmaz. Buna karşı denizlerde ekonomik değeri çok yüksek olan uskumru, palamut, torik gibi balıklar için yem değeri vardır. Kuzey Avrupa ülkelerinde konservesi çeşitli isimlerle pazarlanır.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/camuka.jpg

ÇAMUKA
Atherina Hepsetus,Grosser Ahrenfisch,Poisson D'argent

Gümüş türündendir. Fazla derin olmayan sahillerin sıcak ve ılıman sularında, kumlu veya çakıllı bölgelerde sürüler halinde ve balık yavruları, kabuklular ve yumuşakçalarla beslenerek yaşar. Suyun tuzluluk oranı ve oksijen değerine uyum gösterir. Bu nedenle göllerde bile yaşayabilir. Boyu 10 - 12, en çok 16 - 18 cm. olabilir. Suların bölgesel sıcaklığına göre Nisan-Eylül arasında ürer. Beyaz ve çok lezzetli etiyle ekonomik değeri yüksektir.

.............................

http://www.denizce.com/images/dbalik/cipura.jpg

ÇİPURA
Sparus Aurata,Goldbrasse,Dorade Royal

Ege ve Akdenizin bu namlı balığı Marmarada seyrek bulunur. Ortalama 25 - 35 cm. boy ve 0,5 - 3 kg. ağırlıkta, en çok 60 cm. ve 6 kg'da olabilir. Etçil bir balıktır. Kuvvetli çenesiyle küçük kabukluları, balıkları ve diğer hayvanları kolayca yer. Yaz devresinde sığlarda, kış aylarında da 35 - 40 m. derinliklerde yaşar. İki yaş üstündekiler daha da derinlere iner. Üremeleri Ekim - Aralık aylarında olur. 100.000 - 150.000 yumurta döker. Eti çok lezzetlidir. Ayrıca üretim kültürüne uygunluğu nedeniyle ekonomik değeri çok yüksektir.

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/citari.jpg

ÇİTARİ
Boops Salpa,Goldstriemen,Saupe

Karagöz ailesinden bir balıktır. Sarpan Balığı da denir. Boyları 45 cm. olabilir. Görüntüsü çok güzel fakat eti lezzetsizdir. Bu nedenle fazla ekonomik değer taşımaz. Marmara, Ege ve Akdeniz'de bol, Karadeniz'de seyrek rastlanır. Yaşam karakteri ve üremeleri Karagöz cinsi balıklarda olduğu gibidir.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/mercanci.jpg

ÇİZGİLİ MERCAN
Lithognathus Mormyrus,Marmorbrasse,Serranide Ou Bar

Mırmır Balığı da denir. Mercana göre vücudu daha uzundur. Genellikle Akdenizde bulunur ve en çok 30 cm'e büyür. Sığ suların bitkilerle örtülü taşlık, kayalık, kumluk bölgelerinde yaşar. Acısu bölgelerine de girer. Biyolojik yaşamı Karagöz / Mercan gibidir. Etinin lezzetli olmasına rağmen az bulunan ve sadece taze tüketilen bir balıktır.

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/corkinos.jpg

ÇİZGİLİ ORKİNOS
Katsowonus Pelamis,Echter Bonito,Bonite … Ventre Raye

Karadeniz, Marmara ve Kuzey Egeye kadar sularımızda rastlanan Orkinos türlerinden biridir. Boyu ortalama 60 - 100 cm. olur. Yemlendiği balık sürülerini önüne katarak Karadenize çıkar ve orada sular ısınınca üreme yapar. Bu gidiş - gelişler Karadeniz ve Marmaradaki yerli balıkların doğal dengesini oluşturur. Etinin insan gıdası olarak çeşitli değerlendirilmesi ve avcılık yönüyle aşırı tüketimi hem Orkinos türünü hem de onunla akım sağlayan diğer balık türlerini tehlikeli olarak etkilemektedir.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/denizala.jpg

DENİZ ALASI
Salmo Trutta Labrax,Meerforelle,Truite De Mer

Karadeniz Alabalığı, Som Balığı olarak da tanınır. Solmon Balığı ile hem akrabalığı, hem de benzerliği vardır. Bir türü de Akdenizde yaşar. Genelde 50 - 80 cm. boy ve 3 - 7 kg. ağırlıktan, en çok 100 cm. ve 25 kg'a erişenlerine rastlanır. Ömrünün bir kısmını denizde geçirdikten sonra üremek için nehirlere girer. Ağırlığına oranla 2.000 - 16.000 yumurta döker. Kuvvetli çenesi olan yırtıcı bir balıktır. Küçük balıklar ve kabuklularla beslenir. Eti çok lezzetli olduğu gibi, yumurtasından da kırmızı havyar elde edilir. Ekonomik değeri çok yüksektir.

.................................................


http://www.denizce.com/images/dbalik/dulger.jpg

DÜLGER
Zeus Faber,Peterfisch,Saint Pierre


Boyu 50 - 60 cm'ye ulaşan Dülger Balığı gezici bir balıktır. Mayıs'ta Marmara'dan Karadeniz'e çıkar. Akdeniz, Ege, Marmara ve kısmen de Karadeniz'de yaşayan, kalın pullarla örtülü Dülger Balığı etobur bir balıktır. Büyük ağzıyla kendinden küçük pek çok balığı yutarcasına yer. Genelde 60 - 70 cm. derinliklerde yaşar. Kış mevsiminden sonra suların ısınmasıyla, Mayıs ayından başlayarak Temmuz sonuna kadar üremelerini sürdürür. Dülger Balığı, İzmir-Antalya arası yörelerimizde Peygamber, Dikenli Peygamber Balığı olarak da tanınır. Eti lezzetli, beyaz ve yararlıdır.

Pişirme Biçimi
Tava, haşlama (mayonezli), sonbahar ve kış ayları buğlama, balık salatası

Dönem
Ekim-Kasım ayları

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/dikenlik.jpg

DİKENLİ KIRLANGIÇ
Aspitriglia Cuculus,Seekuckuck,Grondin Perlon


Kırlangıç ailesinin bir türüdür. Sırt ön yüzgeçlerinin sivri ve uzunluğu, yan taraflarındaki sert kabuklarla Kırlangıçtan ayrılır. Ege, Akdeniz ve Marmara'da bulunur. Karadeniz'de rastlanmaz. En çok 45 cm. boyda olur. Denizlerimizde sayısı Kırlangıçtan daha azdır. Genelde 30 m. derinlikte durgun sularda, sırasında 100 - 250 m. derinliğe inerek yaşar. Eti lezzetli ve yararlıdır. Ekonomik değeri vardır

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/dikenlio.jpg

DİKENLİ ÖKSÜZ
Prestedion Cataphractum,Panzerhahn,Malarmat


İsim benzerliğine karşın Kırlangıç ailesinden Öksüzle soydaşlığı yoktur. Marmara, Ege ve Akdeniz sahillerinin 30 - 400 m'ye varan derinliklerin kumlu, çakıllı, yosun kaplı zeminlerinde yaşar. Boyları 10 - 15, en çok 30 cm. olabilir. Küçüklerine Mıcır, büyüklerine Çuka denir. Çiftler halinde gezerek yosunlar, otlar, yumuşakçalar ve küçük kabuklularla beslenir. Mayıs - Temmuz arasında ürer. Eti lezzetlidir fakat çok seyrek bulunur.


..................................................

Mur@t
ACEMİ
ACEMİ

Mesaj Sayısı : 62
Kayıt tarihi : 26/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Tüm Deniz Balıklarının Özellikleri Resimleri

Mesaj tarafından Mur@t Bir Paz Mart 16, 2008 1:50 pm

http://www.denizce.com/images/dbalik/dilbalig.jpg

DİL BALIĞI
Arnoglossus Laterna,Seezunge,Sole Commune


Denizlerimizde 10 m'den 300 - 500 m'ye kadar derinliklerin, kumlu, çamurlu veya çakıllı diplerinde fazla hareket etmeden ve uzun göçler yapmadan yaşar. Boyları 20 - 25 cm. olur. Dipteki omurgasızlar, küçük balıklar ve böceklerle beslenir. Bahardan itibaren kıyılara sokularak Haziran - Temmuz arasında üreme yapar. Kış aylarında eti dolgun ve lezzetli olur. Genelde her mevsimde bulunan ekonomik değeri yüksek olan bir balıktır.

Pişirme Biçimi
Tava, ızgara, şiş veya fileto, balık çorbasına (ilave edilir), buğlama

Dönem
Kış ve İlkbahar aylarında, kasım - mayıs arası

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/elektrik.jpg

ELEKTRİK BALIĞI
Torpedo Marmorata,Zitterrochen,Torpille Marbree


Bir köpek balığı türüdür. Sıcak ve ılıman denizlerin 100 - 150 m'ye varan diplerinde fazla göç etmeden yaşar. Boyu 150 cm. olabilir. Genelde avlanmak için veya tehlike halinde 100-220 volt'a varan, insan için tehlikeli fakat öldürücü olmayan kısa süreli elektrik çarpması yapar. Bahar - yaz aylarında çiftleşerek ürer. Dişileri 14 - 15 canlı yavru yapar. Eti yenebilir, fakat ülkemizde fazla tüketilmez.

................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/eskina.jpg

EŞKİNA
Sciana Umbra,Meerrabe,Corb


Sıcak ve ılıman denizlerin 100 - 150 m. taşlık, kayalık ve mercanlı bölgelerinde yaşar. Bütün denizlerimizde bulunur. Gezgin bir balık değildir. Aynı zamanda Taşbalığı ve Mavruşgil Balığı olarak da tanınır. Bahar sonu, yaz aylarında üreyen Eşkina 30 - 35 cm. uzunluk ve 500-600 gr. ağırlığa erişir. Beyaz ve çok lezzetli eti ile ekonomik değeri yüksektir.

Pişirme Biçimi
Buğlama , haşlama (mayonezli), tava, yahni, kiremitte fırın, salata, çorba

Dönem
Mayıs, Ekim ve Kasım ayları

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/fangrime.jpg

FANGRİ MERCAN
Sparus Pagrus,Sackbrasse,Pagre Commune


Bir Mercan türüdür ve Trança ile büyük benzerlik gösterir. Ortalama 25-35, en çok 80 cm. boyda sıcak denizlerde, Güney Ege ve Akdenizde yaygın bulunan kabuklular, yumuşakçalar ve küçük balıklarla beslenen etçil bir balıktır. Taşlık ve kayalıkların mağaralı oyuklarında yaşar. Üremesi bahardan Ağustosa kadar sürer. Mercan ailesi içinde eti lezzetli olanlardandır., ancak seyrek bulunduğu için ekonomik değeri bölgeseldir.

Pişirme Biçimi
Tava, ızgara, şiş veya fileto, haşlama mayonezli, yahni, kiremitte fırın, buğlama, salata

Dönem
Mayıs, Ekim, Kasım ayları

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/kikla.jpg

KIKLA LAPİN
Labrus Berggylta,Gefleckter Lippfisch,Vieille


Ilık ve sıcak denizlerimizin yosun ve bitkilerle kaplı taşlıkların 2 - 30 m. derinliklerinde yaşar. Dişi ve erkekleri arasında boy ve renk farkları görülür. Boyları 30 - 40, en çok 60 cm. (dişilerde) olabilir. Yumuşakçalar ve kabuklularla beslenir. Dişleri çok kuvvetlidir. Üremeye yakın erkekleri deniz bitkileriyle dişiye yuva hazırlar. Mayıs - Ağustos ayında da yumurta verir. Eti lezzetlidir. Ayrıca 'Sportif Avcılığı' değerlidir.

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/kilic.jpg

KILIÇ
Xiphias Gladius,Schwertfisch,Espadon


Sıcak ve ılık sularda bireysel veya çift yaşar. Açıkdeniz balığıdır. 800 m. derinliğe inebilir. Genelde 150 - 160C'li sularda ve deniz yüzeyinde, zaman zaman suyun dışına fırlayarak dolaşırlar.
Ortalama 2 - 3,5 m. boy ve 60 - 150 kg'a kadar ağırlıkta olabilirler. Boyları 4 - 5 m'ye kadar ulaşabilir. Suların ısınmasıyla, üremeleri Nisan ayından başlayarak Temmuz ayına kadar devam eder. Isı şartlarına göre Marmara ve Karadeniz arasında dolaşıp Akdeniz'e göçerler. Etçil bir balık olup, sürü halindeki diğer küçük balıkları yiyerek beslenir. Ekonomik değeri çok yüksek bir balıktır. Çeşitli nedenlerle türü gittikçe azalmaktadır.

Pişirme Biçimi
Izgara (fleto veya şiş), kağıt kebabı, fırında domatesli

Dönem
Ağustos - Ocak arası

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/kirlangi.jpg

KIRLANGIÇ
Triglia Lucerna,Roter Knurhahn,Grondin-Rouge


Ege, Akdeniz ve Marmara'nın fazla göç etmeyen, yerli balığıdır. Kısmen Karadeniz'de rastlanır. Ilık denizlerin sahil yakınlarında 5 - 300 m. derinliklerin diplerinde çiftler halinde yaşar. Küçüklerine Derviş Balığı da denir. Ortalama 25 - 50 cm. olur. 80 cm. ve 6 -8 kg. olanlarına rastlanır. 15 - 20 yıllık yaşamı vardır. 3 yaşında olgunlaşıp sahillerden uzakta üremelerini yapar. Küçük kabuklular, yumuşakçalar, deniz bitkileri ve böceklerle beslenir. Etinin lezzet ve yararı, her mevsimde bulunmasıyla ekonomik değeri yüksektir. Diğer Akdeniz ve Avrupa ülkelerinde de bol bol tüketilir.

Pişirme Biçimi
Haşlama Mayonezli, tava, kiremitte fırın, çorba, buğlama, plaki, salata

Dönem
Kışayları ve ilkbahar Ocak - Mayıs

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/mercan.jpg

KIRMA MERCAN
Pagellus Acerne,Rotbrasse,Pageot Commun, Pageot Rouge


Mercan ailesindendir. 0 - 400 m., bazan da 700 m. derinliklere inebilmektedir. Yaşam çevresi taşlık, kayalık ve dibe yakın yerlerdir. Boyları 35 - 40 cm'ye ulaşabilir. Eti beyaz, gevrek ve lezzetlidir. Marmara, Çanakkale Boğazı ve Ege'de bolca bulunur. Ekonomik değeri yüksektir. Denizlerdeki ısıya göre ilkbahardan başlayarak Ağustos'a kadar üremeleri sürer. Etçil balık olan Mercanlar çeşitli küçük balıklar, kabuklular ve omurgasızlarla beslenir


..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/kolyoz.jpg

KOLYOZ
Scomber Japonicus,Blasen Makrele,Maquereau Espagnol


Bütün denizlerimizde bulunmakla beraber daha çok Marmara balığı sayılır. Şeklen uskumruya çok benzer fakat ayrı bir türdür. Büyük Okyanus'ta sürüler halinde yaşar. Küçük balıklar, yavruları ve planktonlarla beslenir. 2 - 3 yaşında olgunlaşan dişileri Temmuz - Ağustos arası 300.000 - 400.000 yumurtasını denize bırakır. Eti uskumru kadar lezzetli olmamakla beraber, taze - kuru - tuzlu olarak bol tüketilen bir balıktır.

Pişirme Biçimi
Tava, tuzlama, buğlama, plaki, füme, çiroz

Dönem
Temmuz - Eylül

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/komurcuk.jpg

KÖMÜRCÜ KAYASI
Gobius Niger,Schwarzgrundel,Gobie Noir


Bütün denizlerimizin nehir ağızlarına yakın, bazen de acısu bölgelerinde, 75 m'ye kadar derinliklerin kumlu, çamurlu diplerinde fazla göç etmeden yaşar. Baoyları en çok 18-19 cm. olabilir. Mart - Mayıs arasında 1.000-6.000 arasında yumurta vererek ürer. Bu yumurtalara erkekle bekçilik yapar. Küçük kabuklular, yumuşakçalar ve balıklarla beslenir. Eti beyaz, lezzetli ve yararlıdır.

Pişirme Biçimi
Tava, buğlama, plaki

Dönem
İlkbahar ve Yaz ayları

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/kumtrako.jpg

KUM TRAKONYASI
Trachinus Araneus,Gestreiftes Peterm„nnchen,Vive-Araign‚e


Ilık denizlerin sahil bölgelerinde 2 - 3 m'den 100 - 150 m'ye varan derinliklerde yumuşak kumlar arasında ömür geçirir. Beslendiği küçük balıklar, böcek, yumuşakça ve kurtlara karşı çok süratli bir avcıdır. En fazla 50 cm'e büyüyebilir. Dikenleri Trakonya gibi zehirli ve insan için tehlikelidir. Eti lezzetli olmakla beraber tehlikesinden ötürü az avlanıldığı için ekonomik değeri yoktur. Kışı derin sularda geçirip Mart başından itibaren sığlara sokulup yaz sonuna kadar üreme yapar.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/kupez.jpg

KUPEZ
Boops Boops,Gelbtriemen,Bogue


Altınkuşak da denir. Ilıman ve sıcak denizlerde yaşar. Akdeniz, Ege ve Marmara'da bulunur. Marmaradakilerin bir bölümü Karadenize çıkar ve döner. Yosunlar, balık yavruları ve kabuklularla beslenir. Boyları 15 - 25, en çok 35 cm. olur. Üremelerini bahar sonunda yapar. Karagöz ve Çitari ile aynı türdendir. Eti lezzetlidir. Ancak bölgesel değerlenir.

Pişirme Biçimi
Tava, buğlama

Dönem
Ağustos

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/kurbagab.jpg

KURBAĞA BALIĞI
Uranoscopus Scaber,Himmelsgucker,Uranuscope


Akdeniz, Ege ve Marmarada taşlık ve yosunlu bölgelerde yaşar. Dipte yatarak başının üstündeki gözleri ile küçük canlıları veya balıkları görüp avlar. Nisan - Mayıs aylarında kışladıkları derin sulardan sahillere, bazan da acısu bölgelerine sokulup, Temmuz - Eylül arasında üreme yapar. Kg/ağırlığına göre 10.000 - 20.000 yumurta döker. Yavrular önce planktonlarla, daha sonra omurgasızlarla beslenir. Eti lezzetlidir. Özel avcılığı yapılmadığı için ekonomik değeri azdır.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/lahoz.jpg

LAHOZ / GİRİDA
Epinephelus Aeneus,Zackenbarsch,M‚roublanc


Ege ve özellikle Akdeniz'de yaygın bulunan, boyları 1 m. olabilen bir Hani türüdür. Fazla derinlere gitmeden kayalık, taşlık veya çakıllı alanlarda yaşar. Oldukça yırtıcı, etçil bir balıktır. İrili ufaklı her türlü kabuklular, omurgasızlar ve küçük balıklarla beslenir. Mayıs - Haziran arasında üreme yapar. Akdeniz'İn eti çok lezzetli, şöhretli balıklarındandır. Ancak ekonomik değeri bölgeseldir.

Pişirme Biçimi
Buğlama, yahni, ızgara (şiş, fleto), çorba, haşlama mayonezli, plaki, salata

Dönem
Ağustos, Eylül

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/mercanle.jpg

LEKELİ MERCAN
Pagellus Bogaraveo,Graubarsch,Pageot Rose


Mandagöz Mercan da denir. Ege ve Akdenizde yaygındır. 100-300 m'ye varan derinliklerde sahile yakınlarda kabuklular, omurgasızlar ve sualtı bitkileriyle beslenerek yaşar. Boyu 30-50 cm. olabilir. Hermafrodit bir balıktır. Hem erkeklik, hem de dişilik karakteri gösterir. Suların ısısına bağlı olarak bahar aylarında üreme yapar. Eti beyaz, gevrek ve lezzetlidir. Ekonomik değeri yüksektir.

.................................................

Mur@t
ACEMİ
ACEMİ

Mesaj Sayısı : 62
Kayıt tarihi : 26/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Tüm Deniz Balıklarının Özellikleri Resimleri

Mesaj tarafından Mur@t Bir Paz Mart 16, 2008 1:50 pm

http://www.denizce.com/images/dbalik/levrek.jpg

LEVREK
Dicentrarhus Labrax,Wolfsbarsch,Bar Europeen


Denizlerimizde ve denizlerin nehirlerle karışımı acısu bölgelerinde yaşar. Hani ailesindendir. Fazla gezici olmayan Levrek yerli balıklardan sayılır. Gençken gruplar halinde, sonraları tek başına yaşar. Yaşam ortamı karanlık ve kuytu yerlerdir. Bu nedenle gemi batıkları veya kaya oyuklarında yuvalanır.
Yaklaşık 20 yıllık yaşamı olabilen Levrek, ortalama 50 - 60 cm'den 1 m. boy ve 10 - 12 kg. ağırlığa erişebilir. 40 cm'den küçüklerine İspendek denir. Küçük yavru balıklarla beslenir. Ocak - Mart arasında 500.000 - 2.000.000 yumurta dökerek yüksek bir üreme gösterir. Eti en lezzetli balıkların başında gelir. Bu nedenle ekonomik değeri çok yüksektir.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/lufer.jpg

LÜFER
Pomatomus Saltator,Tassergal,Blaubarsch


Gezici balıklardan olan Lüfer Karadeniz'le Ege Denizi arasında dolaşır, büyümesinin aşamaları içinde değişik isimler alır. Buna göre:
Boyları,
- 10 cm'ye kadar olanlar Defneyaprağı
15 - 18 cm'ye kadar olanlar Çinekop
18 - 25 cm'ye kadar olanlar Sarıkanat
28 - 35 cm'ye kadar olanlar Lüfer,
35 cm'den fazla olanları da Kofana diye adlandırılır.
Seyrek olarak Kofanaların 60 cm'yi aştığı, hatta 1 m'ye ulaştığı görülmüştür. Lüfer sonbahar - kış aylarında en lezzetli ve olgun devrini yaşar. Yaz ortalarından sonbahara kadar da kışlamaya geçerler. Ilık suların 10 - 200 m. derinliklerinde yaşar. Üremeleri bahar sonu ile yaz başıdır. Kademeli olarak 60 - 80.000 yumurta verir. Bol verimliliği ve etinin lezzetiyle ekonomik değeri çok yüksektir.

Pişirme Biçimi
Çinekop: Buğlama, haşlama, ızgara, tava, kağıt-kebabı, tuzlama
Lüfer : Izgara (şiş, fleto), kağıt kebabı, tuzlama
Kofana : Izgara (şiş, fleto), balık köftesi, salata

Dönem
Eylük sonu - Ocak ortasına kadar

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/lipsos.jpg

LİPSOS
Scorpaena Scrofa,Roter Drachenkopf,Rascasse Rouge


50 - 60 cm'ye ve 4 - 5 kg'a kadar büyüyebilen Lipsos Balıkları, sıcak ve ılık denizlerimizin sahil kıyılarından 1.000 m'ye kadar inen derinliklerde, bitkilerle örtülü taşlık, çakıllı ve kumlu düzeylerde yaşar. Özellikle Marmara ve Ege'de çok rastlanır. Eti çok lezzetli ve yararlıdır. Et yiyen bir balık olan Lipsos ilkbahar aylarında ürer. Yaklaşık 3.000 yumurta döker. Dikenleri çok zehirlidir.

Pişirme Biçimi
Çorba, yahni, haşlama, tava, buğlama, plaki

Dönem
Yaz ayları, Ağustos

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/maltapal.jpg


MALTA PALAMUDU
Naucrates Ductor,Lotsenfisch,Poisson-Pilote


Eskiden gemilerin altlarında, genelde Köpek Balıklarına eşlik ederek yüzen, bu nedenle Pilot Balığı da denen çevik hareketli bir balıktır. Ortalama 40 cm. boyda olur. Sıcak ve ılıman denizleri sever, yosunlar, deniz kurtları, kabuklular ve özellikle köpek balıklarından arta kalanlarla beslenir. Sonbaharla kış ayları arasında üreme yapar. Etinin gıda değeri yoktur.

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/mavrikef.jpg

MAVRİ - KEFAL
Chelon Labrosus,Meer„sche,Mulet Lippu


Kefal, denizlerimizin sıcak ve ılık bölgelerinde, kıyılara yakın, denizle ilişkili nehir ağızlarında, ayrıca içsularda ve sürüler halinde yaşayan bir balık türüdür. Denizlerimizde Haskefal, Altınbaşkefal, Topbaşkefal, Mavri Kefal, Dudaklı Kefal gibi çeşitli türleri vardır. Ayrıca büyüklüklerine göre de isimlendirilir. Türlerine göre 25 cm'den 90 cm. boya erişirler. Yaklaşık 15 yıllık ömrü olan Kefaller, 6 -7 yaşlarından itibaren yaz aylarında üreyerek, 150.000'den 7.000.000'a kadar yumurta verirler. Eti ve yumurtası yönünden değerli bir balıktır. Denizdibi bitkileri ve yumuşakçalarla beslenir.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/palamut.jpg

PALAMUT / TORİK
Sarda Sarda,Unechter Bonito, Pelamide,Bonite … Dos Raye


Karadeniz ve Marmaranın en ünlü balığıdır. Bahar aylarında beslenmek için Karadenize çıkıp, sonbahardan itibaren kışlamak için Marmaraya, Çanakkaleye kadar iner. Süratli ve iyi yüzücüdür. Sürü halindeki uskumru, kolyoz, istavrit, hamsi, sardalya gibi balıklara saldırarak yer. 180 - 200C. sularda 400.000'den birkaç milyona kadar yumurta dökerek açık denizde ürer. Yetiştikten sonra büyümesine göre:

......... cm Vanoz - Gaco
10 - 25 cm Çingene Palamudu
30 - 35 cm Palamut
40 - 45 cm Kestane Palamudu
50 - 55 cm Zindandelen
60 - 65 cm Torik
65 - 70 cm Altıparmak
70 cm ve üstü Peçuta olarak adlandırılır.

Taze tüketimi, ihraç ve endüstri yönleriyle çok değerli bu balığın üretimindeki azalma, ekonomik değerini tahlikeli boyutlara indirmektedir.

Pişirme Biçimi
Tava, ızgara (şiş, fleto), balık köftesi, papaz yahnisi, buğlama, haşalama, lakerda, füme, plaki

Dönem
Eylül - Aralık

.................................................

[IMG]http://www.denizce.com/images/dbalik/papagan.jpg

PAPAĞAN BALIĞI
Sparisoma Cretense,Seepapagei,Perrequet


Egede seyrek, Doğu Akdenizde yaygın bulunan, fazla göçler yapmadan sıcak denizlerin sığ, taşlık ve bol bitkili, bazen de acısu bölgelerinde yaşayan, çok çeşitli ve güzel renkleri olan bir balıktır. Iskaroz Balığı da denir. Deniz yosunlarıyla beslenir. Yaz aylarında üreme yapar ve 8.000 - 12.000 yumurta verir. Sert ve yavan eti yenmez. Doğa değeri yönü ile korunmalıdır.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/papaz.jpg

PAPAZ BALIĞI
Chromis Chromis,M”nchfisch,Castagnole


Sıcak ve ılıman denizlerin 50 m'ye inen dibi kayalık, mağaralı bölümlerinde yaşar. Bütün denizlerimizde bulunur. Boyları 12 - 18 cm. olabilir. Bahar sonundan Ağustosa kadar üreme yapar ve yumurtalarını çok iyi gizler. Planktonlar ve balık larvalarıyla beslenir. Sert ve lezzetsiz eti yenmez. Az bulunduğu için korunmalıdır

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/pisi.jpg

PİSİPleuronectes Platessa,Scholle/Kliesche,Flet


Ortalama 30 - 40 cm. boy ve 250 - 350 gr. ağırlıkta olabilen, ekonomik değeri yüksek balıklardan biridir. Denizlerin kumlu çakıllı diplerinde kabuklular ve yumuşakçalarla beslenip, 15 - 18 yıla kadar yaşar. Sıcak ayları diplerde geçirip, kışın sahillere yaklaşır. Acısulara, nehir ağızlarına kadar sokulur. Bir diğer türü de tatlı sularda yaşar. Üremelerini Ocak - Mart arasında 50 - 60C sularda yapar. 800.000 - 1.000.000 yumurta verir.

Pişirme Biçimi
Tava, ızgara, şiş veya fileto, balık çorbasına (ilave edilir), buğlama

Dönem
Kış ve İlkbahar aylarında, kasım - mayıs arası

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/rina.jpg

RİNA
Dasyatis Pastinaca,Stechrochen,Pastenague Commune


Köpekbalığı ailesinden olup şeklen Vatoza benzer. Sahillerin 10 - 60 m, en çok 200 m'ye varan derinliklerin kumlu, çamurlu diplerinde hareketsiz yatarak avlanır. Boyları 150 cm'e ulaşabilir. Çeşitli balıklar ve omurgasızlar başlıca gıdasıdır. Kışları derinlerde geçirip yaz aylarında kıyılara, tatlısulara ve lagünlere yaklaşır. Çiftleşerek ürer. Gebelik süresi 15 - 18 aydır. 7 - 8 yavru yapar. Eti lezzetsizdir. Tüketim değeri yoktur. Kamçı benzeri kuyruğu yaralayıcı, dikenleri ise tehlikeli şekilde zehirlidir.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/sardalya.jpg

SARDALYA
Sardine Pilchardus,Sardine,Sardine


Sürü halinde yazın orta, kışın derin sularda yaşayan gezici balıklardır. Eskiden deniz üstünün ateş aydınlatmasıyla avcılığından ötürü Ateş Balığı diye de tanınır. Boyları ortalama 15 en çok 20 - 22 cm. olur. Deniz içinde henüz yumurtadan çıkmış balık yavruları ve planktonları yiyerek beslenir. Karadeniz, Marmara, Çanakkale Boğazı bölgesi ve Kuzey Egede bol bulunur. Etinin lezzeti ve çeşitli kullanım alanıyla ekonomik değeri çok yüksektir. Üremeleri Nisan 'dan Eylül'e kadar geniş bir devrede ve çok kerelerde olur. Yaklaşık 20.000 yumurta verir.

.................................................

Mur@t
ACEMİ
ACEMİ

Mesaj Sayısı : 62
Kayıt tarihi : 26/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Tüm Deniz Balıklarının Özellikleri Resimleri

Mesaj tarafından Mur@t Bir Paz Mart 16, 2008 1:51 pm

http://www.denizce.com/images/dbalik/sariagiz.jpg

SARIAĞIZ
Argyrosomus Regius,Adlerfisch,Maigre


Sıcak ve ılık denizlerde 100 - 150 m. derinliklerin taşlık, mercan, kayalık bölgelerinde yaşar. Etçil bir balıktır. Kendinden küçük ne bulursa yer. Ortalama boyu, 50 - 60 ençok 2 m. ve 75 kg. olanlarına da rastlanır. Etinin lezzet ve verimliliği ile bolca avlanılmasından dolayı ekonomik değeri yüksektir. Fazla gezici bir balık değildir. Denizin ısı şartlarına göre bahar ortalarından Ağustos'a kadar üremelerini sürdürürler.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/sarigoz.jpg

SARIGÖZ
Spondyliosoma Cantharus,Bandbrasse,Dorade


Sparidae ailesinden bir balıktır. Boyları 50 cm. olabilir. Anatomisi Karagöze benzer. Ilık sahil bölgelerinde ve baunların uzantısı ılıman denizlerde yaşar. Karadenizde az bulunur. Yaşam çevresi kayalık ve kuytu yerlerdir. Başlıca besinleri küçük kabuklular, deniz solucanları ve bilhassa karidestir. Etleri de Karagöz ve Mercan gibi beyaz, gevrek ve lezzetlidir. Üremeleri erken ilkbahar aylarından başlayarak yaz sonuna kadar devam eder.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/sarikuyr.jpg

SARIKUYRUK
Seriola Dumerili,Bernsteinmakrele,Seriole Couronnee


Akdenizde yaşayan, genelde 30-50 cm, en çok 100 cm. olabilen İstavrit türünden bir balıktır. Diğer ülkelerde 150-200 cm. olanlarına rastlanır. Yumuşakçalar, kabuklular ve küçük balıkları avlayarak beslendiği kayalık sahillerde küçük sürüler halinde yaşar. Üreme devresi bahardan yaz sonuna kadardır. Eti lezzetlidir. Japonya'da bol miktarda üretimi yapılır.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/sazkayas.jpg

SAZ KAYASI BALIĞI
ZosterisessorOphiocphalus,Schlengenkopf-Grundel,Gobie Lote, Gobie Jaune


Bütün denizlerimizin, durgun kıyı sularında, sualtı sazlık ve çayırlarında yaşar. Boyu 18 - 25 cm. olabilir. Mart - Mayıs arasında, erkeğin kovaladığı 5'10 dişi birarada 150.000 - 300.000 yumurta verir. Erkekler, sık bitkiler arasına yuvalanan bu yumurtaları döller ve gözcülük yapar. Diplerdeki küçük canlılar ve kabuklularla beslenir. Eti lezzetli, beyaz ve çok yararlıdır. Ekonomik değeri bölgeseldir.

Pişirme Biçimi
Tava, buğlama, plaki Dönem
İlkbahar ve Yaz ayları

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/sinagrit.jpg

SİNARİT
Dentex Dentex,Zahnbrasse,Dent‚


Karagöz ailesinden olan Sinağrit Ege ve Akdeniz'in sert, hareketli ve kuvvetli bir balığıdır. 1-1,5 m. boy ve 10 - 15 kg. ağırlığa büyüyebilir. Kabuklular, yumuşakçalar ve özellikle Mürekkep Balığı ile beslenir. Kuvvetli çenesiyle bir İstakozu rahatça kırıp, yiyebilir. Yazın kıyıların "taşlık, kayalık bölümlerinde; kışın da 300 m'ye" varan derinlerde küçük sürüler halinde yaşar. İlkbahar aylarında üreme yapar. Etinin lezzeti ve ender avlanmasıyla çok kıymetli bir balıktır. Olta avcılığı da amatörler için değerlidir.

Pişirme Biçimi
Tava, ızgara (şiş, fleto), buğlama, kağıt kebaı, haşalama, plaki

Dönem
Ağustos - Eylül

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/karagozs.jpg

SİVRİBURUN KARAGÖZ
Diplodus Puntazzo,Spritzbrasse,Sar Amuseau Pointu


Karagöz Balıkları Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarımızın en tanınmış balıklarındandır. Karadeniz bölgesinde de rastlanır. 0 - 400 m. derinliklerde yaşar. Sivriburun Karagöz 35 cm'ye kadar büyüyebilen, sürü halinde yaşayan, mevsimsel olarak beslenme, üreme, kışlama gibi nedenlerle oldukça uzun mesafelerde göç eden balıklardır. Kıyıların taşlık, çakılları arasında bitkiler ve küçük kabuklularla beslenir. Bu balıkların mensup olduğu SPRIDEA familyasına ait pek çok balık türü sularımızda yaşar.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/tekir.jpg

TEKİR
Mullus Surmuletus,Streifenbarbe,Rouget-Barbe De Roche


Karadeniz dışında diğer denizlerimizde yazın rastlanır. Boyları 15 - 35, en çok 25 cm. olabilir. Kumluk, çamur veya taşlık kıyı kesimlerinin 3 m'den 100 m'ye kadar derinlerinde gidip gelerek yaşar. Diplerdeki kabuklular, böcekler ve diğer canlılarla beslenir. Yaz aylarında üreyip yapışkan yumurtalarını 10 - 60 m. derinlere bırakır. Etinin lezzeti Eski Roma çağlarından beri namlıdır. Bol avlanılan, ekonomik değeri yüksek bir balıktır.

Pişirme Biçimi
Tava, ızgara, balık çorbasına (ilave edilir), kağıt kebabı, buğlama

Dönem
İlkbahar başlarında, mart, nisan

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/trakonya.jpg

TRAKONYA
Trachinus Draco,Grosses Petermanchen,Grand Vive


Denizlerimizde (tüm Akdeniz havalisinde: Karadeniz-Kızıldeniz) yaşayan en zehirli balıklardandır. Ortalama 17 - 18, en çok 35 - 40 cm. boya erişir. Hareketsiz bir balıktır. Fakat deniz dibinde avlarına karşı çok süratlidir. Zehiri (kendi vücut proteini) bir insanı sakat bırakabilir. Çare: çarpılan yere 40 derecenin üzerinde ısı uygulanması ve proteinyapısının parçalanmasının sağlanmasıdır. (Balıkçı ayağını egzos amyantına dayar) Bu nedenle dikkat edilmelidir. Denizden çıktıktan, hatta öldükten sonra dahi zehirliliği devam eder. Özel olarak avcılığı yapılmaz. Aynı zamanda Çarpan Balığı olarak adlandırılan Trakonya, küçük balık ve kabuklularla beslenir. Kış aylarında derinlere çekilir. Eti lezzetli olmakla beraber, az avlandığından ekonomik değeri yoktur.


Pişirme Biçimi
Tava

Dönem
Ağustos - Eylül

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/tranca.jpg

TRANÇA
Pagrus Ehrenbergi,Meerbrasse,Pageot Rose


Mercan ailesinden ve Fangri ile aynı türdendir. Egenin ünlü balığıdır. Sıcak ve ılık denizlerin 20 - 25 m. derinlerinde yosun ve bitki örtülü kumluk veya taşlıklarda tek başına yaşar. Boyu 30 - 50, en çok 75 cm. olur. Kış aylarında 150 m. derinlere iner. Kuvvetli çenesi ve dişleriyle her türlü kabukluyu kırıp yiyebilir. Ayrıca dip hayvanları ve balıklar da besinine ek olur. Hermafrodit, hem erkek hem de dişi karakteri gösterir. Yaz aylarında üreme yapar. Eti beyaz ve lezzetlidir. Geçmişte aşırı avlanılması neslini çok azaltmıştır.

Pişirme Biçimi
Izgara (şiş, fleto), fırın, yahni, plaki, haşalama mayonezli, salata

Dönem
Ağustos - Eylül

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/tirsi.jpg

TİRSİAlosa Fallax,Finte, Maifisch,Alose Feinte


Boyları 30 - 33 cm'e ulaşabilen Tirsi bir Karadeniz balığıdır. İstanbul Boğazı ve Marmara'da az bulunur. Kıyıya yakın yerlerde sürü ile yaşarlar. Üreme mevsimleri ilkbahardır. Yumurta bırakmak için acısu bölgelerine ve nehirlere girerler. Sardalya ailesinden bir balık olan Tirsi taze, tuzlama ve tütsülü olarak yenir. Ekonomik değeri yüksektir.

Pişirme Biçimi
Izgara ve tuzlama

Dönem
Eylül, Ekim

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/ucanbal.jpg

UÇAN BALIK
Exocoetus Volitans,Fliegender Fisch,Poissont Volan, Exocete


Güney Ege ve Akdeniz'de dibe inmeden deniz yüzeyinde yaşar. Planktonlar, omurgasızlar ve yavru balıklarla beslenir. Gümüş ve Kefal'e benzer. Boyu 20 - 30 cm. olabilir. Bazen büyük balıklardan kurtulmak, bazen de saatte 80 km'yi bulan yüzme hızı gereği, su yüzeyinden 25 - 50 cm. yükselip büyük kanatlarıyla 2 - 13 saniye ve 50 - 250 m'lik planör uçuşları yapar. Baharla yaz arasında deniz ortasında yumurtalarını yosun, ağaç dalı gibi herhangi ibr şeye yapıştırarak ürer. Eti lezzetlidir. Bölgesel değerlenir.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/kopekmav.jpg

MAVİ KÖPEK BALIĞI
Prionace Glauca,Blauhai,Peau Bleue


Aynı zamanda Pamuk Balığı olarak da tanınır. Yırtıcı Köpekbalığı Harharyasla aynı türden olan Mavi Köpek Balığı canavar cinsi balıkların en tehlikelilerindendir. Büyükleri insanlar için çok zararlı olabilir. Ön - alt yüzgeçlerinin uzunluğu ile diğerlerinden ayrılır. Etobur bir hayvan olan Mavi Köpek sürü halindeki diğer küçük balıkları yiyerek beslenir. 4 m'ye kadar büyüyebilir. İlkbahar aylarında ürer. Her seferinde boyları 40 - 60 cm. arası 8 - 12 yavru doğurur. Gerek endüstri ve gerekse gıda yönünden ekonomik değeri vardır.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/mazak.jpg

MAZAK
Trigloporus Lastoviza,Gestreifter Knurhahn,Grondin Camard


Benzerliğinden ötürü Kırlangıçın küçüğü sanılır. Aynı soydan fakat ayrı balıklardır. Ortalama 20 - 25, Akdeniz'de yaşayanları 40 cm'e ulaşabilir. Bütün Kırlangıç türleri gibi ılıman denizlerin kumlu zeminlerinde yaşar. Biyolojik yapısı Kırlangıçla eştir. Taze olarak tüketilen eti Kırlangıç gibi yararlı ve lezzetlidir.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/melanury.jpg

MELANURYA
Oblade Melanura,Oblade,Oblade


Mercan ailesindendir. Marmara, Ege ve Akdeniz'in 2 - 3 m. sığ sularında, su yüzeyine yakınlarda, fazla göç etmeden yaşar. Diğer Mercan türlerinden farklı olarak sualtı bitkileriyle beslenir. En fazla 30 cm'e büyür. Üremesi bahar sonuna kadar sürer, yumurtalarını denize bırakır. Mikro - planktonlarla beslenen yavrular yaz sonunda olgunlaşır. Eti bütün Mercan ailesi gibi beyaz ve lezzetlidir. Ancak az avlanıldığı ve taze tüketildiği için ekonomik değeri fazla değildir.

Pişirme Biçimi
Tava (şiş, fleto), tereyağlı buğlama, ızgara, çiğ, tuzlama, salata

Dönem
Ağustos - Eylül

..................................................

Mur@t
ACEMİ
ACEMİ

Mesaj Sayısı : 62
Kayıt tarihi : 26/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Tüm Deniz Balıklarının Özellikleri Resimleri

Mesaj tarafından Mur@t Bir Paz Mart 16, 2008 1:51 pm

http://www.denizce.com/images/dbalik/mercan.jpg

MERCAN
Pagellus Erythrinus,Rotbrasse,Pageot Commune


Sıcak ve ılıman denizlerin en ünlü balıklarındandır. Denizlerimizde Karagözle beraber büyük bir aile oluşturur. Marmara, Ege ve Akdenizde yaygındır. Boyları yaklaşık 20 - 30, en çok 70 cm. olabilir. Etçildir. Kabuklular, yumuşakçalar ve küçük balıklarla beslenir. Denizlerin taşlık, kayalık bölgelerinde sahillere yakın yaşar. Diğer Mercanlar gibi Hermafrodit fiziği ile hem erkeklik, hem de dişilik karakteri göstererek bahar ayları ile Ağustos arası ürer. Lezzetli eti ve her mevsimde bulunmasıyla ekonomik değeri yüksektir.

Pişirme Biçimi
Tava, buğlama, ızgara, yahni, haşlama mayonezli, salata, kağıt kebabı, pilavlı

Dönem
Ekim, Kasım

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/mersinba.jpg

MERSİN
Acipenser Sturio,St”r,Esturgeon


Karadenizde ve buraya dökülen nehirlerde yaşayan, boyları 120 - 300 cm. ve 300 kg'a kadar ağırlıkta olabilen, yumuşakçalar ve küçük kabuklularla beslenen ve 100 yılın üstünde yaşayabilen bir balıktır. Kolan Balığı da denir. Cinslerine göre erkekleri 6 - 12, dişileri 8 - 15 yaşlarında cinsel olgunluğa erişip 800.000 - 2.500.000 yumurta verir. Kış aylarını 150 m. derinliklerde geçirip, Mart başında tek veya sürüler halinde 120C - 180C de sularda nehir ağızlarına girerek yumurtalarını dökerler. Yavrular 8 - 10 ay sürede 6 - 15 cm'e ulaşınca denize çıkarlar. Eti çok lezzetli olduğu gibi, yumurtasından en kıymetli deniz ürünü olan siyah havyar elde edilir. Bu nedenle ekonomik değeri çok yüksektir. Rus Mersini, Karaca ve Mersin Morinası olarak adlandırılan türleri de vardır.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/mezgit.jpg

MEZGİT
Merlangius Euxinus,Wittling,Merlan


Marmara ve Karadeniz'de bol, diğer denizlerimizde az rastlanır. Boyları 20 - 40 cm. olabilir. Gelincik ve Bakalyaro ile aynı türdendir. 30 - 40 m'nin altındaki derin sularda yaşar.
Gündüzleri yüzeylere çıkarak hamsi, sardalya vs. gibi sürü halindeki küçük balıkları avlayarak beslenir. Bölgesel şartlara göre Şubat - Mayıs arasında üreme yapar. Lezzetli eti ve her mevsimde bolca avlanılmasıyla ekonomik değeri yüksektir.

Pişirme Biçimi
Tava, buğlama, haşalama

Dönem
Aralık - Şubat

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/migri.jpg

MIĞRI
Conger Conger,Meeraal,Congre


2 - 3 m. boydan 50 - 60 kg'a erişebilen, 30 yıla kadar ömrü olan, yazın sığ suların, kışın 150 m. derinliklerin taşlık, kumlu ve çamurlu zeminlerinde yaşayan bir balıktır. Nehirlere giremez. Sert, hareketli ve yırtıcıdır. Su içinde bulduğu her canlıyı yiyebilir. Gündüzlerini yatarak geçirip, karanlıkta avlanır. İlk ve sonbahar arası 100-150 m. derinlerde açık denize 3-5 milyon yumurta döker. Eti lezzetli ve besin değeri çok yüksektir.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/muren.jpg

MÜREN
Murenea Helena,Mittelmeer Mur„ne,Murene


Merina Balığı da denir. Boyları 2 m. hatta daha da fazla olabilir. Etçil ve yırtıcı bir balıktır. Ürkütüldüğü veya tahrik edildiğinde fazla saldırgan olup, çevresindeki insanlar için tehlikeli olur. Avlanmasının tehlikesi ve denizlerde az bulunuşu nedeniyle fazla ekonomik sayılmaz. Ancak, Eski Roma çağlarından beri etinin çok lezzetli oluşu bilinmektedir. Bütün denizlerimizin az derinliklerinde ve kuytu yerlerde yaşar. Üremeleri ilkbahardan başlayarak sonbahara kadar sürer.

..................................................

Mur@t
ACEMİ
ACEMİ

Mesaj Sayısı : 62
Kayıt tarihi : 26/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Tüm Deniz Balıklarının Özellikleri Resimleri

Mesaj tarafından Mur@t Bir Paz Mart 16, 2008 1:52 pm

http://www.denizce.com/images/dbalik/mercan.jpg

MERCAN
Pagellus Erythrinus,Rotbrasse,Pageot Commune


Sıcak ve ılıman denizlerin en ünlü balıklarındandır. Denizlerimizde Karagözle beraber büyük bir aile oluşturur. Marmara, Ege ve Akdenizde yaygındır. Boyları yaklaşık 20 - 30, en çok 70 cm. olabilir. Etçildir. Kabuklular, yumuşakçalar ve küçük balıklarla beslenir. Denizlerin taşlık, kayalık bölgelerinde sahillere yakın yaşar. Diğer Mercanlar gibi Hermafrodit fiziği ile hem erkeklik, hem de dişilik karakteri göstererek bahar ayları ile Ağustos arası ürer. Lezzetli eti ve her mevsimde bulunmasıyla ekonomik değeri yüksektir.

Pişirme Biçimi
Tava, buğlama, ızgara, yahni, haşlama mayonezli, salata, kağıt kebabı, pilavlı

Dönem
Ekim, Kasım

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/mersinba.jpg

MERSİN
Acipenser Sturio,St”r,Esturgeon


Karadenizde ve buraya dökülen nehirlerde yaşayan, boyları 120 - 300 cm. ve 300 kg'a kadar ağırlıkta olabilen, yumuşakçalar ve küçük kabuklularla beslenen ve 100 yılın üstünde yaşayabilen bir balıktır. Kolan Balığı da denir. Cinslerine göre erkekleri 6 - 12, dişileri 8 - 15 yaşlarında cinsel olgunluğa erişip 800.000 - 2.500.000 yumurta verir. Kış aylarını 150 m. derinliklerde geçirip, Mart başında tek veya sürüler halinde 120C - 180C de sularda nehir ağızlarına girerek yumurtalarını dökerler. Yavrular 8 - 10 ay sürede 6 - 15 cm'e ulaşınca denize çıkarlar. Eti çok lezzetli olduğu gibi, yumurtasından en kıymetli deniz ürünü olan siyah havyar elde edilir. Bu nedenle ekonomik değeri çok yüksektir. Rus Mersini, Karaca ve Mersin Morinası olarak adlandırılan türleri de vardır.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/mezgit.jpg

MEZGİT
Merlangius Euxinus,Wittling,Merlan


Marmara ve Karadeniz'de bol, diğer denizlerimizde az rastlanır. Boyları 20 - 40 cm. olabilir. Gelincik ve Bakalyaro ile aynı türdendir. 30 - 40 m'nin altındaki derin sularda yaşar.
Gündüzleri yüzeylere çıkarak hamsi, sardalya vs. gibi sürü halindeki küçük balıkları avlayarak beslenir. Bölgesel şartlara göre Şubat - Mayıs arasında üreme yapar. Lezzetli eti ve her mevsimde bolca avlanılmasıyla ekonomik değeri yüksektir.

Pişirme Biçimi
Tava, buğlama, haşalama

Dönem
Aralık - Şubat

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/migri.jpg

MIĞRI
Conger Conger,Meeraal,Congre


2 - 3 m. boydan 50 - 60 kg'a erişebilen, 30 yıla kadar ömrü olan, yazın sığ suların, kışın 150 m. derinliklerin taşlık, kumlu ve çamurlu zeminlerinde yaşayan bir balıktır. Nehirlere giremez. Sert, hareketli ve yırtıcıdır. Su içinde bulduğu her canlıyı yiyebilir. Gündüzlerini yatarak geçirip, karanlıkta avlanır. İlk ve sonbahar arası 100-150 m. derinlerde açık denize 3-5 milyon yumurta döker. Eti lezzetli ve besin değeri çok yüksektir.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/muren.jpg

MÜREN
Murenea Helena,Mittelmeer Mur„ne,Murene


Merina Balığı da denir. Boyları 2 m. hatta daha da fazla olabilir. Etçil ve yırtıcı bir balıktır. Ürkütüldüğü veya tahrik edildiğinde fazla saldırgan olup, çevresindeki insanlar için tehlikeli olur. Avlanmasının tehlikesi ve denizlerde az bulunuşu nedeniyle fazla ekonomik sayılmaz. Ancak, Eski Roma çağlarından beri etinin çok lezzetli oluşu bilinmektedir. Bütün denizlerimizin az derinliklerinde ve kuytu yerlerde yaşar. Üremeleri ilkbahardan başlayarak sonbahara kadar sürer.

..................................................

Mur@t
ACEMİ
ACEMİ

Mesaj Sayısı : 62
Kayıt tarihi : 26/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Tüm Deniz Balıklarının Özellikleri Resimleri

Mesaj tarafından Mur@t Bir Paz Mart 16, 2008 1:53 pm

http://www.denizce.com/images/dbalik/minakop.jpg

MİNAKOP
Umbrna Cirrosa,Schattenfisch,Ombrine Coti‚re


Kötek Balığı da denir. Bütün denizlerimizin taşlık, kayalık bölgelerinin 100 - 150 m'ye varan derinliklerin dibe yakınlarında yalnız yaşar. Zaman zaman acı sulara ve nehir ağızlarına da girer. Eşkina ve Sarıağız'la aynı türdendir. Yumuşakça, kabuklu ve kurtlarla beslenir. Yaşadığı bölgenin şartlarına göre üremesini Nisandan Ağustosa kadar sürdürür. Sert ve beyaz etinin lezzeti Levreğe yaklaşır.

Pişirme Biçimi
Haşlama mayonezli, tava, ızgara, salata, beyaz soslu fırın

Dönem
Aralık - Ocak

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/orfoz.jpg

ORFOZ
Epinephelus Guaza,Brauner Zackenbarsch,Merou Noir


Hani türünden ve Levrekle akrabadır. Ortalama 60 - 70 cm'den 1 - 1.5 m. boy ve 30 - 40 kg. ağırlığa erişebilir. Ege ve Akdeniz balığıdır. Taşlık, kumluk ve yosunlu sahil bölgelerinin 8 m. den 150 m. derinliklerine kadar yalnız yaşar. Etoburdur. İrili ufaklı kabuklular ve yumuşakçalarla beslenir. Eti çok lezzetli olmakla beraber yaşlıları kuru ve lifli olur. Denizlerimizde az bulunmasına rağmen, sualtı zıpkın avcıları tarafından türün yaşamı açısından tehlikeli bir şekilde tüketilmektedir.

Pişirme Biçimi
Çorba, ızgara (şiş, fleto), tava, buğlama, haşalama mayonezli, yahni, salata

Dönem
Ağustos - Eylül

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/orkinos.jpg

ORKİNOS
Thunnus Thynnus,Grosser Thunfisch,Thon Rouge


Denizlerimizde yaşayan iri ve çok değerli bir balıktır. Uzunlukları 3 - 4 m. ve ağırlıkları da 100 - 150 kg'dan 800 kg'a kadar olabilir. Çeşitli türleri vardır. Orkinos sürü halinde yaşayan gezici balıklardandır. Yazın Karadenize çıktıktan sonra sonbaharda Marmara'ya ve oradan da Ege'ye geçerek hemen bütün Akdeniz'i dolaşırlar. Bu gezilerinde saatte 40 - 60 km. hızla yol alabilirler. Genel olarak üst sularda yaşarlar. Mart - Ağustos arasında ürerler ve yaklaşık 1.000.000'a yakın yumurta verirler. Yaşam süreleri ortalama 15 yıldır. İhracat ve gıda endüstrisi yönünden ekonomik değeri çok yüksektir.

Pişirme Biçimi
Konserve (Ton)

Dönem
Aralık - Ocak

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/ordeklap.jpg

ÖRDEK BALIĞI
Labrus Mixtus,Streifenlippfisch,Vieille Coquette


Boyu 40 cm, ağırlığı 1 kg. olabilen ve 15 - 17 yıl yaşayabilen, dişileriyle erkekleri arasında renk farkı olan çok güzel renkli bir Lapin cinsidir. Genelde 10 - 100, seyrek olarak 180 m. derinlerde yaşar. Denizdeki küçük hayvanlar ve balıklarla beslenir. Üreme mevsimi Nisan - Ağustos arasıdır. Bu sırada çift çift kaya oyuklarını yuva olarak kullanırlar. Daha sonra yumurtaları korumak için erkekleri nöbet tutar. Doğa değeriyle korunması gerekli bir balıktır.
..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/iskorpithani.jpg

İSKORPİT HANİSİ
Polyprion Americanus,Wrackbarsch,Cernier Commun


Boyu 2 m. olabilen bu balık Hani cinsinin en iri örneklerindendir. Deniz diplerinin taşlık, kayalık oyuklarında 100 - 200 m., yetişkinleri 1.000 m'ye kadar derinliklerde yalnız yaşar. Etçil bir balıktır, küçük balıklar, kabuklular ve diğer hayvanlarla beslenir. Eti lezzetli ve bol olmakla beraber az avlandığı için ekonomik yönü zayıftır. İnceleme olanağı da az olduğu için yaşam ve üreme şartları Hani türüne uygulanabilir.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/ispari.jpg

İSPARİ / ISPAROZ
Diplodus Annularis,Ringelbrasse,Sparellion


Bütün denizlerimizin sıcak ve ılık sahil bölgelerinde yaşayan bir Karagöz türüdür. 16 - 20 cm'e büyüyebilir. Denzi kurtları, karides, yosunlar ve balık yavrularıyla beslenir. Göçer balıklardandır. İlkbahardan yaz sonuna kadar üremelerini sürdürür. Eti beyaz, yağlı ve lezzetlidir.

Pişirme Biçimi
Tava, buğlama , ızgara

Dönem
Yaz ayları Ağustos

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/istavrit.jpg

İSTAVRİT
Trachurus Trachurus,St”cker,Cinchard Commune


Denizlerimizde Sarıkanat İstavrit (Akdeniz) ve Karagöz İstavrit (Karadeniz - Marmara) olarak iki türü yaşar. Boyları Karagöz'de 15 - 25 cm, en çok 30 cm, Sarıkanat'ta ise 30 - 50 cm. olur. Küçüklerine Kraça denir. Gezici balıklardır. Hamsi, Çaça, Çamuka gibi küçük balıkların yavrularıyla beslenir. Mayıs - Ağustos arası sürüler halinde ürer.
Lezzetli eti, çeşitli yemekleri ve bol avlanmasıyla ekonomik değeri en yüksek balıklardandır.

Pişirme Biçimi
Tava, çiroz

Dönem
Sonbahar ve kış ayları Ekim, Kasım

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/istrongi.jpg

İSTRONGİLOS
Spicara Smaris,Schnauzenbrasse,Picarel


Bütün denizlerimizde ve denizlerin nehirle karışımı acısu bölgelerinde yaşar. İzmaritle aynı ailedendir. Erkekleri 13 - 16, dişileri 15 - 20 cm. boy ve 50 - 100 gr. ağırlıkta olur. Suların ısısına göre açıkdenizle kıyılar arasında gidip gelirler. Nisan - Mayıs, bazen de Temmuza kadar üreyip 40.000 - 60.000 yumurta döker. Planktonlar, küçük hayvanlar ve deniz bitkileriyle beslenir. Eti lezzetlidir, bol bulunduğu için ekonomik değeri vardır.

.................................................

Mur@t
ACEMİ
ACEMİ

Mesaj Sayısı : 62
Kayıt tarihi : 26/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Tüm Deniz Balıklarının Özellikleri Resimleri

Mesaj tarafından Mur@t Bir Paz Mart 16, 2008 1:54 pm

http://www.denizce.com/images/dbalik/uskumru.jpg

USKUMRU
Scomber Scombrus,Makrelen,Maquereau Commun


Genelde 25 - 30 cm. olan, 40 cm'e büyüyebilen, sürüler halinde yaşayan Marmara bölgesinin yerli balığıdır. Geçmişte Karadeniz ve Ege arasında büyük göçler yapan, eti çok lezzetli bol avlanılan uskumru, şimdilerde ekolojik nedenlerle seyrek rastlanan adeta tükenmiş bir balıktır. Normalde, 2 - 3 yaşında olgunlaşan dişileri 350.000 - 400.000 yumurtasını denize bırakır. Üreme devresi Şubat - Nisan arasındadır. Planktonlar, hamsi, çaça gibi küçük balıklar ve yavruları besinleri arasındadır. 8 - 10 yıl yaşar. Torik ve Kofana baş düşmanıdır. Az yağlı ve kurutulmuşuna Çiroz denir. Yaşam ortamı tekrar varolduğunda ekonomik değeri en yüksek balıklardan biridir. Atlantik'de yaşayan lezzetsiz bir türü daha vardır.

Pişirme Biçimi
Tava, ızgara, dolma, kağıt kebabı, plaki, papaz yahnisi, haşlama, buğlama, tuzlama, çiroz, köfte, füme

Dönem
Temmuz - Kasım, Aralık

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/uzgun.jpg

ÜZGÜN
Callionymus Iyra,Gestreifter Leierfisch,Grand Dragonet


Renklerinin güzelliğinden ötürü Mine Balığı adıyla da tanınır. Boyları 25 cm. kadar olabilen bu balık karides, yengeç, deniz kestanesi, deniz yıldızı, omurgasızlar ve yosunlar gibi çeşitli besinlerele yaşar. Sığ sulardan 300 - 350 m. derinliklere inebilir. Denizlerimizde yaygın olarak bulunur. Etinin kıymetli olmayışı, dikenlerinin az da olsa zehirli oluşu ile herhangi bir ekonomik yönü yoktur.

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/vatoz.jpg

VATOZ
Raja Clavata,Nagelrochen,Raie Bouclee


Köpekbalığı ailesindendir. Bütün dünya denizlerinde çok çeşitli türleri yaşar. 1 m'yi aşan boy ve 40 - 50 kg. ağırlıkta olanlarına rastlanır. Uzun geziler yapmadan 15 - 20 m'den 100 - 150 m'ye varan derinlerde kumlara gömülü yatarak av bekler. Kabuklular, küçük balıklarla beslenir. Bahar ve yaz aylarında sahillere yaklaşarak üreme yapar. Dişileri 10 - 30 yumurta verir. Eti lezzetlidir. Fakat az tutulur. Karaciğerinden A vitamini ve yağ üretilir. Ekonomik değeri vardır.

.................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/yaziliha.jpg

YAZILI HANİ
Serranus Scriba,Schriftbarsch,Serran Ecriture


Uzunluğu en çok 25 cm. olabilen Yazılı Hani kendi türünün tipik bir örneğidir. Belli bölgelerde yalnız yaşar. Levrek Balığı ailesindendir. Kendinden küçük balıklar, karides gibi kabuklularla beslenir. Yaklaşık 30 m. derinlerde, belirli bölgelerde yalnız yaşar. Baş kısmındaki, çeşitli renk ve süslemelerden 'yazılı' ismini alır. Üremeleri Mayıs - Haziran arasında olup, cins ve türlerine göre 18.000 - 900.000 yumurta döker.

Pişirme Biçimi
Tava, buğlama , plaki

Dönem
Yaz ayları Ağustos

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/iskorpit.jpg

İSKORPİT
Scorpaena Porcus,Brauner Drachenkopf,Rascasse Brune


Yaşamı aynı aileden olan Lipsosun aynıdır. Farkları İskorpitin Lipsosa göre daha küçük olması (ortalama 20 - 30 cm.) ve renginin koyuluğudur. İskorpitin de dikenleri Lipsos gibi çok zehirlidir. Bu nedenle yakalandığında dikkat edilmelidir. Eti lezzetli ve çok yararlıdır.

Pişirme Biçimi
Çorba, yahni, buğlama , plaki, fleto tava

Dönem
Yaz ayları Ağustos

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/izmarit.jpg

İZMARİT
Maena Smaris,Gefleckter Schnauzenbrasse,Mendole, Picare


Denizlerimizin yerli balıklarındandır. Küçüklerine Kancur, büyüklerine Kanal İzmariti denir. Boyu ortalama 15 cm, dişileri daha küçük olur. Hareketli ve kurnazdır. Yaz aylarında sahillere kadar sokulur. Üst, ön dikenleri tehlikelidir. Batar ve yara yapar. 10 - 12 yıl yaşayabilir. Erkekleri 3, dişileri 2 yaşında olgunlaşıp 60.000 - 70.000 yumurta verir. Balık yumurtaları, yavruları ve yosunlarla beslenir. Eti beyaz ve lezzetlidir. Bol tüketilir.

Pişirme Biçimi
Tava, ızgara, buğlama , tuzlama

Dönem
Ağustos - Ekim

..................................................

Mur@t
ACEMİ
ACEMİ

Mesaj Sayısı : 62
Kayıt tarihi : 26/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Tüm Deniz Balıklarının Özellikleri Resimleri

Mesaj tarafından Mur@t Bir Paz Mart 16, 2008 1:55 pm

http://www.denizce.com/images/dbalik/zargana.jpg

ZARGANA
Belone Belone,Hornhecht,Orphie


60 - 70 cm., bazen de 1 m. uzunluğa varan Zargana ortalama 18 yıl yaşar. Hamsi, Çaça, Çamuka ve Kıraça gibi küçük balıklarla beslenir. Ilıman denizlerimizin yerli balıklarındandır. Kılıç balığı başlıca düşmanıdır. Yapısıyla gayet çevik ve süratli bir balıktır. Kendini korumak için su yüzeyine sıçrayarak da yüzebilir. Genelde Lüfer avında yem olarak kullanılır. Eti yönünden değerlidir. İlkbahardan sonbahara kadar üreme sürecinde 30.000 - 50.000 yumurta verir.

Pişirme Biçimi
Tava, buğlama, plaki

Dönem
Aralık - Şubat

..................................................

http://www.denizce.com/images/dbalik/zurna.jpg

ZURNA BALIĞI
Scomberesox Saurus,Makrelenhecht,Balaou Atlantique


Uskumru Turnası da denir. Ilık ve sıcak denizlerin üst düzeylerinde ve sahillerden uzakta yaşar. Uzunlukları ortalama 50 cm'dir. 20 - 30'lu gruplar halinde gezerler. Bilhassa Ege ve Akdenizde rastlanır. Etçil bir balıktır ve sürü halindeki küçük balıklarla beslenir. Etleri beyaz ve lezzetli olmakla beraber kütle avcılığı yapılamadığı için ekonomik değeri önemsizdir. Erken ilkbahardan yaza kadar her seferinde 1.000 - 1.500 olmak üzere 7 - 8 defa yumurta verirler.Bu arada diyer hayvanlarıda unutmalayım

Bukalemun

http://www.populerbilgi.com/resimler...bukalemun1.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...ukalemun10.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...ukalemun11.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...ukalemun12.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...ukalemun13.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...ukalemun14.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...ukalemun15.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...ukalemun16.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...ukalemun17.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...bukalemun2.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...bukalemun3.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...bukalemun4.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...bukalemun5.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...bukalemun6.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...bukalemun7.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...bukalemun8.jpg
http://www.populerbilgi.com/resimler...bukalemun9.jpg

Mur@t
ACEMİ
ACEMİ

Mesaj Sayısı : 62
Kayıt tarihi : 26/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Tüm Deniz Balıklarının Özellikleri Resimleri

Mesaj tarafından Mur@t Bir Paz Mart 16, 2008 1:55 pm

Yılan

http://animals.timduru.org/dirlist/s...auszoo-10L.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...WhiteSnake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...thon_snake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s..._in_forest.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...HeadOnLeaf.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...-UpABranch.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...wnSnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...snake-Ball.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...llSnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...thon_snake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...erSnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...ngSnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...erSnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...e01-Coiled.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...alSnake_02.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...rnSnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...thSnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...Rattlesnake_01
http://animals.timduru.org/dirlist/s...seSnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...wide_mouth.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s..._on_branch.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...lkSnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...lesnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...ngsnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...orestSnake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...erSnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...atSnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...leSnake01a.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...leSnake01a.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...arterSnake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...aipanSnake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...ckSnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...enSnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/snake/SeaSnake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...ctor_snake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...LargeMouth.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...ke%20flies.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...hViperHead.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...aboonViper.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...PuffAdder2.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...sZoo-Snakes01-
http://animals.timduru.org/dirlist/s...oaConstrictor-
http://animals.timduru.org/dirlist/s...oaConstrictor-
http://animals.timduru.org/dirlist/s...attleSnake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s..._01-OnSand.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...own-Coiled.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...attlesnake_01-
http://animals.timduru.org/dirlist/s...attlesnake_03-
http://animals.timduru.org/dirlist/s...lesnake_01.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...attlesnake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...ake-Coiled.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...nKingsnake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...ke-Closeup.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...-PuffAdder.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...8-RattleSnake-
http://animals.timduru.org/dirlist/s...8-RattleSnake-
http://animals.timduru.org/dirlist/s...ed-Closeup.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...-KingSnake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...rhead%2001.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...rhead%2003.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...rhead%2005.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/snake/bullsnake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...obra_snake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...tlesnake_1.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...ridus%2001.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...ridus%2002.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...rterSnake1.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...gnoseSnake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...amba_snake.jpg

bu yılana iyi bakın

http://animals.timduru.org/dirlist/snake/overlay2.gif

http://animals.timduru.org/dirlist/s...background.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...ke_img0036.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...lersPalmViper-
http://animals.timduru.org/dirlist/s...BrownSnake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/snake/rep_s011-
http://animals.timduru.org/dirlist/s...ursingEggs.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/s...tKingSnake.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/snake/snake%20b.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/snake/snake%20c.jpg
http://animals.timduru.org/dirlist/snake/snake%20d.jpg

Örümcek

https://redcdn.net/ihimizer/img149/7706/83yj.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img519/8465/63es.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img149/8798/52ep.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img519/4042/46jb.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img519/4637/13kz.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img519/606/21no.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img519/771/71ja.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img505/6513/103ka.jpg

Mur@t
ACEMİ
ACEMİ

Mesaj Sayısı : 62
Kayıt tarihi : 26/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Tüm Deniz Balıklarının Özellikleri Resimleri

Mesaj tarafından Mur@t Bir Paz Mart 16, 2008 1:56 pm

Yakalanmış En Büyük Balık Resimleri

http://www.hpair.com/fish-11.jpg
http://www.hpair.com/fish-10.jpg
http://www.bigfishcharters.com/jl7.jpg
http://www.bigfishcharters.com/images/Cod-1.jpg
http://www.bigfishcharters.com/images/tuna22.jpg
http://www.bigfishcharters.com/jl10.jpg
http://www.bigfishcharters.com/image...pics/pic01.jpg


http://www.hayvanlaralemi.net/resimler/73copy.jpeDenizin Göz Kamaştıran Mücevherleri: İnciler

İnsan dünya üzerinde her nereye gözünü çevirip bakacak olsa ihtişamlı bir yaratılış, kusursuz bir tasarım ve hayret verici özelliklerle karşılaşır. Bu kitap boyunca verdiğimiz örnekler bu ihtişamın yalnızca birkaç küçük detayıdır. Allah insanlar için yeryüzünde görünümü son derece güzel olan pekçok bitki ve hayvan türü yaratmıştır. Doğadaki her detayı insanın zevk duyacağı, lezzet alacağı şekilde var etmiştir. Tüm bunlarla birlikte yeryüzünde pek çok süs eşyası da Allah tarafından yaratılarak insanların hizmetine sunulmuştur. Bu süs eşyalarından biri olan inciler ihtişamlı güzelliklerinin yanısıra, her yönden ilginç özelliklere de sahiptirler.
İncilerin oluşum aşamaları hayranlık uyandırıcıdır. İncileri genellikle inci midyesi denilen ve pek çok türü bulunan istiridyeler üretirler. Bu istiridyelerin kabuklarının dirençleri oldukça yüksektir. Açılması son derece zor olan dış kabuklarının kalsiyum karbonat esaslı olan bileşimleri birçok düşman için de caydırıcıdır. Kalsiyum karbonat maddesi aynı zamanda istiridyenin inciyi oluşturmasında da önemli rol oynamaktadır.
İstiridyeler içlerine kum, çakıl veya zarar verecek parazit organizmalar girdiğinde bundan rahatsız olurlar. Bu gibi durumlarda bir korunma yöntemi olarak bu davetsiz misafiri izole ederler ve üzerini sedefle kaplamaya başlarlar.
İşte bu kaplama işlemi incinin oluşumundaki ilk aşamadır. İstiridyenin içine giren yabancı cisimler incilerin oluşması için bir çekirdek görevi görürler. Yıllar boyunca bu çekirdek maddenin üstü ince kalsiyum karbonat katmanlarının üst üste gelmesiyle kaplanacaktır.
İstiridyenin içine giren yabancı cisimler incilerin oluşması için bir çekirdek görevi görürler. Yıllar boyunca bu çekirdek maddenin üstü ince kalsiyum karbonat katmanlarının üst üste gelmesiyle kaplanacaktır.


http://www.hayvanlaralemi.net/resimler/73_1copy.jpe

Peki istiridyenin içinde sedef maddesi nasıl oluşmaktadır?

İstiridyenin iç derisindeki katmanlarda sedefi oluşturan iki ana madde bulunur.
Bir katmanda inciyi meydana getiren ve "aragonite" adı verilen, kalsiyum karbonat içerikli bir mineral, diğerinde ise incideki bu aragonite maddesini bir arada tutacak olan uhu benzeri "conchiolin" maddesi bulunur. Aragonite yarı şeffaf bir madde olduğu için inciye parlaklık kazandıracaktır. Bu iki maddenin istiridye (aslında beyni bile olmayan bir et parçası) tarafından üretiliyor olması, sonra bunların biraraya gelip bir toz tanesini kaplayarak inci gibi bir güzelliği oluşturması elbette ki düşündürücüdür. İstiridyenin korunma amaçlı ürettiği inci, insanlar için estetik bir süs olarak yaratılmaktadır.


http://www.hayvanlaralemi.net/resimler/73._2copy.jpe

Allah Rahman Suresi'ndeki

"İkisinden de inci ve mercan çıkar." (Rahman Suresi, 22)

ayetiyle incilere dikkat çekmiştir. Ayrıca Kuran'da, dünyada insanlara bir güzellik olarak sunulan incilerden cennet süslerinden biri olarak da bahsedilmektedir.http://www.hayvanlaralemi.net/resimler/65copy.jpe

Denizanalarının Bilinmeyen Özellikleri Denizanaları herkesin tanıdığı son derece ilginç canlılardandır. Ancak %95'i sudan oluşan denizanalarının genelde bilinmeyen şaşırtıcı özellikleri de vardır. Örneğin, bazı türleri ışık saçarak düşmanlarını yanıltır, bazıları ise vücutlarında düşmanları için öldürücü zehirler üretir.
Hemen hemen bütün iklim koşullarında yaşamlarını sürdürebilen denizanalarının pek çok türü canlılar için tehlikelidir. Saydam bir yapıları olan bu canlıların, vücutlarının alt kısımlarından uzanan dokungaçları vardır. Bazı türlerin dokungaçlarında zehirli bir sıvı bulunur. Denizanaları avlarını bu zehiri fışkırtarak yakalar, düşmanlarını da bu zehirle öldürürler. Zehiri olmayan deniz anaları türleri ise elbette ki savunmasız değildir. Bunlardan kimileri kendilerini korumak için ışık saçma özelliklerini kullanırlar. Düşmanları olan deniz kaplumbağalarından, deniz kuşlarından, balıklar ve balinalardan kurtulmak için planlı ve metodlu bir şekilde hareket ederler. Düşmanlarından kaçarken bütün vücutlarında ışık yanar.

Ancak düşman tam onları ısırmaya kalktığında çan görünümlü kısımlarındaki ışığı kapatırlar ve ışığı yanık kalan dokungaçlarını gövdelerinden ayırırlar. Böylece düşmanın dikkati dokungaçlara çekilmiş olur. Denizanaları da bu durumdan faydalanarak hemen oradan uzaklaşırlar.

Başka bir tür olan fizalyalar (sol alt resim) ise dev denizanalarıdır. Akdeniz dahil bütün tropik ve ılıman iklimlerde yaşarlar.


http://www.hayvanlaralemi.net/resimler/65_1copy.jpe

Fizalyaların deniz yüzeyinden 20 cm kadar yukarıya yükselen masmavi yelkenimsi bir organları vardır, onları yüzdüren ve ilerleten bu organdır. Helezon biçimli dokungaçlarında felç yapıcı toksinler içeren kapsüller bulunur.
Denizanalarının tüm bu özellikleri son derece ilginçtir. Güneşle temas ettiğinde kısa bir süre içinde kuruyup yok olan, neredeyse tamamı sudan oluşan bir canlı nasıl olup da kimyasal madde üretimi yapar?


http://www.hayvanlaralemi.net/resimler/65_2copy.jpe

Veya nasıl olur da düşmanını yanıltacak taktikler geliştirebilir?
Denizanalarının düşmanlarını ya da avlarını görebilecek gözleri, beyinleri yoktur. Denizanaları sadece peltemsi bir su kütlesidir, ancak çeşitli taktikler uygulayarak avlanmak, düşmanlarından kurtulmak gibi bilinçli davranışlarda bulunurlar.Bu bilincin, çözümler üreten aklın denizanalarına ait olamayacağı çok açıktır.
İşte denizanaları hakkındaki bilgiler bu bakış açısıyla incelendiğinde ufuk açan, insanı çok önemli sonuçlara ulaştıran bilgiler haline gelmektedir.
Denizanalarını ve özelliklerini, yaptıklarını düşünen kişi bu canlıların kendi kendilerine hiçbir şey yapamayacaklarını, herşeye hakim olan bir güç tarafından yönetildiklerini anlayacaktır.
Hiç benzeri olmayan bu güç Allah'a aittir. Allah tüm canlıları çeşit çeşit yaratarak, kendi üstün aklını ve benzeri olmayan ilmini bu canlılarda tecelli ettirmektedir. Denizanaları sadece tek bir örnektir.

http://www.hayvanlaralemi.net/resimler/67copy.jpe

Mur@t
ACEMİ
ACEMİ

Mesaj Sayısı : 62
Kayıt tarihi : 26/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Tüm Deniz Balıklarının Özellikleri Resimleri

Mesaj tarafından Mur@t Bir Paz Mart 16, 2008 1:57 pm

Deniz Kabuklularından Tarakların Gözleri

Aşağıdaki küçük resimde görülen Tarak adı verilen bir deniz kabuklusudur. Şimdi resme dikkatlice bakın. Bu deniz kabuğu şeklindeki hayvanın kabuğunun kenarları boyunca dizilmiş küçük parlak mavi noktaları farkettiniz mi? Peki bu mavi noktaların her birinin aslında birer göz olduğunu söylesek buna şaşırır mıydınız?

Ne kadar şaşırtıcı da olsa bu mavi noktaların her biri resimde görülen canlıya ait gerçek birer gözdür. Her biri yalnızca 1 mm. büyüklüğe sahip olan bu gözler, son derece küçük olmalarına rağmen bu canlının düşmanlarından kurtulmasını sağlamaktadır. Tarakların bu küçük gözlerinin her biri kendi lens (mercek) ve retinası olan gözlerdir. Bu gözlerdeki mercekler ışığı toplayıp odaklamaya yarar. Ancak bu canlıların beyinlerinde bir görme merkezi yoktur. Yani gözleri tarafından odaklanan görüntüler, canlının beyninde normal bir gözün gördüğü şekilde algılanmaz. Tarakların gözleri üzerinde araştırma yapan bilimadamları bu gözlerin büyük bir olasılıkla görüntü oluşturamadığını tahmin etmektedirler. Öyleyse bu hayranlık uyandıran gözler ne işe yaramaktadır?

Taraklar bu gözleri aydınlıkla karanlığı ayırt etmek için kullanmaktadırlar ve böylece kumlu alanlardan yosunlu bölgelere doğru hareket edebilmektedirler. Ayrıca milimetrik gözleri istiridyelere çevrelerindeki hareketleri fark edebilme duyarlılığını da sağlamaktadır. İstiridye bu sayede kendisini avlamak isteyenlerden kaçıp kurtulabilmektedir.
Tarağın gözleri yaşadığı ortamda ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklere sahiptir ve bu gözlerin oluşumunda çok açık bir tasarım vardır. Gözler bu canlının dış dünyayı algılayabileceği bir dizi şeklinde kabuğun dış bölümüne dizilmiştir. Yani bu canlıya ihtiyacı olan gözler ihtiyacı olan uyum ve düzende verilmiştir.Denizaltındaki kabuklu bir canlıdan kuşlara, ağaçlardaki sistemlerden yıldızlara kadar evrenin her yerini kuşatmış olan bu kusursuz uyum, düzen ve planın elbette ki bir planlayıcısı, tasarımcısı vardır. Allah canlılarda yarattığı bu gibi detaylı tasarımlarla bize kendisini tanıtmaktadır.

http://www.hayvanlaralemi.net/resimler/67_1copy.jpe


Akıl sahibi insanlara düşen görev ise, gökten yere, atomdan galaksilere kadar her yerde tecelli eden Allah'ın sınırsız gücünü görmek ve yalnızca Allah'a yönelmektir.
Ve Allah ile beraber başka bir ilaha tapma. O'ndan başka ilah yoktur. O'nun yüzünden (zatından) başka herşey helak olucudur. Hüküm O'nundur ve siz O'na döndürüleceksiniz. (Kasas Suresi, 88)


http://www.hayvanlaralemi.net/resimler/71copy.jpe

Sualtındaki Barınaklar: Mercanlar
Mercanlar tropikal suların sığ bölgelerinde yaşayan canlılardır. Ölü mercanların kireçtaşına dönüşen iskeletlerinin zaman içinde birikmesiyle de pek çok canlının birarada yaşadığı mercan resifleri oluşur. Resifler oldukça geniş alanlara yayılabilmektedir. Bilimadamları mercan resiflerini içlerinde barındırdıkları canlı çeşitliliği açısından yağmur ormanlarıyla kıyaslamaktadır. Çünkü mercan resiflerinde 2000'den fazla balık, 5000 çeşit yumuşakça, 700 çeşit mercan ve sayısız yengeç türü, denizkestanesi, denizyıldızı, deniz salyangozu çeşitleri vardır.
Polipler de mercan resiflerinde yaşayan bir hayvan türüdür ve dokularının iç yüzeyindeki hücrelerde yaşayan alglerle ortak bir yaşam sürerler. Alglerin klorofil hücreleri vardır, bu sayede fotosentez yapabilirler. Algler oksijen açısından zengin, fakat besin açısından fakirdirler. Diğer bitkiler gibi algler de nitrata ve fosfata ihtiyaç duyarlar. İşte bu noktada iki canlı arasındaki ortak yaşamın önemi ortaya çıkar. Tek başına olsa yaşayamayacak olan bu canlılar birliktelikleri sayesinde eksikliklerini gidererek yaşamlarını sürdürmektedirler.

Polip dokularında yaşayan algler, yaşamaları için gerekli olan nitrojen gibi maddeleri poliplerden elde etmiş olurlar. Aynı zamanda da güvenli bir barınağa sığınarak, düşmanlarından da korunurlar. Buna karşılık, polipler de alglerin fotosentez yaparak ürettikleri besinin bir bölümünü alırlar. Bu şekilde polipler, kireç taşından meydana gelen iskeletlerini inşa etmek için ihtiyaçları olan gerekli enerjiyi elde etmiş olurlar.
Diğer ortak yaşayan bütün canlılarda olduğu gibi, poliplerle algler arasındaki ortak yaşamda da her iki canlının bütün ihtiyaçları en rahat şekilde karşılanmaktadır. Bu canlıları biraraya getiren, her ikisinin de ihtiyaçlarından haberdar olan tek bir Yaratıcı'nın olduğu açıktır. Bu canlılar birbirlerini tamamlayacak, birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Allah tarafından yaratılmışlardır.
Allah deniz altında yarattığı çeşit çeşit canlı ve bu canlılardaki örneksiz tasarımlar, hayret uyandıran özellikler ile bize sonsuz sanatını ve sınırsız ilmini tanıtmaktadır.
Yerde sizin için üretip-türettiği çeşitli renklerdekileri de (faydanıza verdi). Şüphesiz bunda, öğüt alıp düşünen bir topluluk için ayetler vardır. Denizi de sizin emrinize veren O'dur, ondan taze et yemektesiniz ve giyiminizde ondan süs-eşyaları çıkarmaktasınız. Gemilerin onda (suları) yara yara akıp gittiğini görüyorsun. (Bütün bunlar) O'nun fazlından aramanız ve şükretmeniz içindir. (Nahl Suresi, 13-14)


https://redcdn.net/ihimizer/img519/4205/97ob.jpg

.................................................. ............


İlginc Kuşlar

http://illiweb.com/fa/pbucket.gif
http://illiweb.com/fa/pbucket.gif
http://illiweb.com/fa/pbucket.gif
http://illiweb.com/fa/pbucket.gif
http://illiweb.com/fa/pbucket.gif
http://illiweb.com/fa/pbucket.gif


Su geçirmezlik ve kuşlar

http://www.hayvanlaralemi.net/resimler/papagan.jpg

Papağanlar ve balıkçıl kuşları kanatlarını temizlemek için bir çeşit "toz" üretirler. Bu toz tüylerinin yıpranmış uçlarından gelir. Bazı türlerde, güvercinler ve papağanlarda olduğu gibi kuşun tüyleri arasına dağılmıştır. Diğerlerinde özellikle balıkçıl kuşlarında bu tozlar küçük öbekler halinde toplanmıştır. Tozun ne işe yaradığı henüz tam olarak anlaşılamamıştır, fakat kanatların su geçirmezliğine yardımcı olduğu tahmin edilmektedir. Beyaz balıkçıllar, pelikanlar ve diğer su kuşları kendilerini kuyruklarının alt kısmındaki derilerinde yer alan bir bezden salgılanan yağ ile yağlarlar. Yıkama, topraklama ve tozlamayla tüyler tekrar uçuşa uygun pozisyon için hazırlanır.
David Attenborough, The Life of Birds, s.53

Deniz kırlangıçlarının inanılmaz yolculuğu

Kuzey Kutbu'nda yaşayan deniz kırlangıçları, her yıl 30.000-40.000 km. kanat çırparlar. Bu kırlangıçların vatanları Kuzey Kutbu'dur. Fakat her yıl Kuzey Amerika, Grönland ya da Sibirya'daki üreme bölgelerinden, Kuzey Kutbu sularındaki kışlık bölgelere doğru yolculuk yaparlar.

.................................................

Penguenler

http://www.hayvanlaralemi.net/resimler/F106001.jpg

Penguenler, Güney Kutup Bölgesi'nde yaşarlar. Bu hayvanların vücut sıcaklığı 40derece'dirC, yaşadıkları ortamın sıcaklığı ise -40 derece'dir. Bu da penguenlerin, 80 derece'lik bir sıcaklık farkına dayanmaları demektir. Bunu sağlayan, hayvanın derisinin altında bulunan kalın yağ tabakasıdır. Bu tabaka, vücut sıcaklığının kaybolmasına engel olur.

................................................

Sakallı akbaba

Sakallı akbaba hayvanların etinden çok kemiklerini tercih eder. Bu kemiklerde ilik bulunur ve bu besin bakımından oldukça zengindir. Akbabanın bu kemiği kırıp içindeki iliği alabilmek için gerekli kırma aleti yoktur. Fakat bu problemi başka türlü halleder. Bir kemiği alır ve çıplak bir kayanın tepesine havalanır. Sonra kemiği aşağı bırakır. Bu işlemi kemik ikiye ayrılıncaya kadar en az 50 kere tekrarlar. Kuş, sonra bu kemik parçasını alır ve yutar. Hayvanın midesindeki sindirim asitleri öylesine güçlüdür ki kemiğin bir ucu daha akbabanın ağzındayken, midesine giden kısım sindirilmiştir bile.

.................................................. ....

Wry Bill'in kafasındaki planlama

Bazı kuşlar suyun kıyısında avlanırlar. Yeni Zelanda nehrinin kıyısında avlanan Wry-bill kuşlarının gagalarının ucu benzersiz bir şekilde hep sağa doğru eğiktir. Kafasını sola çeviren kuş asimetrik gagasını kullanarak ağır çakıl taşlarını balık yumurtalarının üzerine iterek yumurtaları kırar ve yer. Bu kuşlar neden böyle ilginç bir teknik kullanmaktadır? Wry-bill'ler için tehlike havadan gelen bir şahindir. Kuş beslenirken başını aşağıya değil de yana doğru çevirerek sol gözüyle havadan gelebilecek bir tehlikeyi böylece gözetleme imkanına sahip olur.

.................................................. .....

AKREPTEKİ BİLGİSAYAR AĞI

Çölde yaşayan kum akreplerinin gözleri hemen hemen hiç görmez. Buna karşın her bir ayağının ucunda bulunan ve "milimetrenin milyonda birinden daha küçük titreşimlere" yol açan hareketleri bile tespit eden algılayıcıları sayesinde avlarını kovalayabilir ya da düşmanlarından kaçabilir.

https://redcdn.net/ihimizer/img369/2165/akrep5ar.jpg

Kelebek konması gibi, akrebin yakınındaki en ufak bir hareket kumda titreşim dalgası oluşturur. Her iki dalganın yayılma hızları farklıdır. Akrep bu iki dalganın kendisine ulaşma süreleri arasındaki farktan Ava olan mesafesini belirler. Avdan yayılan düşük hızlı dalganın, akrebin ava en yakın algılayıcısı ile en uzaktaki algılayıcısına ulaşmasından da avın hangi tarafta olduğu tam olarak belirlenir. Hatta bu son iki sinyal akrebin tam bir hesaplama yapabilmesi için biraz geciktirilir. Ancak bu geciktirme süresi bile göz açıp kapama süresinden bile kısadır. Nitekim iki sinyal arasındaki fark saniyenin beş yüzde biri kadar ise akrep saldırı için bir an bile beklemez.

https://redcdn.net/ihimizer/img369/6140/akrepr12uf.jpg

Akrebin bir saniyede yüzlerce defa tespit ve hesaplama yapan alıcıları adeta bir bilgisayar ağı gibi işler. Bir bilgisayarın, hatta bilgisayarın tek bir işlemcisini yapan tasarımcısının varlığı nasıl inkar edilemiyorsa, akrebinde bir tasarımcısı olduğu o kadar aşikardır. Bu tasarımcı bütün canlıları yönlendiren, yapmaları gereken şeyleri onlara ilham eden Allah'tır.

Akrepler Hakkında Bilinmeyenler

hafta süreyle buz kalıbında dondurulan bir akrep, buz eritildiğinde yürüyüp normal hayatına devam eder.

Akrepler 1 sene aç ve susuz yaşarlar.

Kopan organları yeniden ortaya gelir.

Radyasyona çok dayanıklıdır.

Çiftleşme sonucu dişi akrep erkeğini yer.

Eğer akrebin etrafını ateşle çevirirsen, akrep kendini sokarak öldürür.

Çölde yaşayan bir akrebin zehiri, akrep ne kadar susuz kalırsa o kadar kuvvetli olur


alıntı

Mur@t
ACEMİ
ACEMİ

Mesaj Sayısı : 62
Kayıt tarihi : 26/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz